Rejestracja spółki z o.o. – S24 czy notariusz?
Jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. O jej benefitach na pewno wspomnimy w innym wpisie, głównie pod względem podatkowym oraz ubezpieczeń społecznych. W tym wpisie skupimy się na kwestiach prawnych oraz procedurze rejestracji.
S24 czy tradycyjnie?
W pierwszej kolejności należy wspomnieć jakie mamy możliwości rejestracji nowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (pomijamy kwestie związane z połączeniami, przejęciami oraz przekształceniami). Spółki z o.o. można zarejestrować w formie tradycyjnej oraz w formie, popularnie zwanej, S24.
Plusy i minusy aktu notarialnego
Tradycyjna forma rejestracji spółki z o.o. poprzez zawiązanie spółki w formie aktu notarialnego, ma wiele plusów, ale również minusów. Mówiąc o jej benefitach na pewno należy wskazać możliwość dowolnego kształtowania postanowień umowy spółki, zobowiązań zarządu, wspólników i rady nadzorczej. Te mogą mieć przełożenie na zakres odpowiedzialności, czy też sposób wypłaty wynagrodzenia dla poszczególnych organów.
Zdecydowanie jako minus należy podkreślić długi czas oczekiwania na rejestrację oraz biurokrację z tym związaną. Ponadto, zwracając uwagę na koszty związane z otwarcie działalności, forma tradycyjna jest droższa z uwagi na parę zmiennych, m.in. wysokość taksy notarialnej, blisko dwukrotnie wyższa opłata za wpis (łącznie 600 zł) oraz wynagrodzenie za konsultacje i względnie przygotowanie wzoru umowy spółki.
Droga elektroniczna
Rejestracja spółki w drodze elektronicznej jest znacznie prostsza, szybsza i tańsza. Nasz ustawodawca wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rynku i dostosował system ministerialny w ten sposób, że rejestracja spółek odbywa się w ciągu 24 godzin (najszybciej udało mi się uzyskać wpis w ciągu 4h od opłacenia wniosku) i w tym samym czasie, przy zachowaniu zasady „jednego okienka”, otrzymujemy numer KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) i REGON (Rejestr Gospodarki Narodowej).
Jak wygląda to od strony praktycznej?
Proces rejestracji został przewidziany w przejrzysty sposób, zatem sprawa obsługi systemu nie powinna stanowić problemu, natomiast istotne jest poprawne wypełnienie wszystkich kroków oraz właściwe wysłanie wniosku do Sądu, wraz ze wszystkimi załącznikami. Zdarzają się błędy, które mogą skutkować zwrotem wniosku, niepoprawnym wypełnieniem pól lub przykładowo zaznaczeniem, że członek zarządu jest zawieszony w funkcjach.
Polecamy każdorazowo skonsultować się z profesjonalistą w celu ustalenia następujących aspektów, które będę bardzo istotne podczas prowadzenia działalności, m.in.:
- struktura własnościowa (pamiętamy o przepisach zw. z ubezpieczeniami społecznymi oraz kworum do podejmowania danych czynności),
- liczba członków zarządu, sposób reprezentacji, kadencja i formalności z nią związane,
- możliwość zbycia udziałów przez dotychczasowych wspólników,
- przedmiot działalności (PKD).
Niezależnie od aspektów prawnych, radzimy zastanowić się nad rejestracją do VATu. Podwyższony próg przychodu do 200 tysięcy rocznie znacznie rozszerzył ilość przedsiębiorców, którzy odstępują od bycia płatnikiem podatku VAT. Zwiększone kontrole i ciągle zaostrzane przepisy sprawiają, że coraz więcej nowych przedsiębiorców decyduje się początkowo odstąpić od bycia płatnikiem VATu do czasu świadczenia usług wymagających rejestrację, bądź przekroczenia progu.
W razie pytań związanych z rejestracją, zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub komentowania pod wpisem.