Formy prowadzenia działalności – Spółka z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Przemawia za tym wiele względów formalnych i prawnych, które sprawiają że sp. z o.o. jest nieraz bezpieczniejszym wyborem dla przedsiębiorców i zdecydowanie prostszym i mniej kosztownym aniżeli spółka akcyjna.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest dosyć elastyczna pod kątem kształtowania relacji wewnątrz spółki. Regulacje wynikające z przepisów kodeksu spółek handlowych mają w większej mierze charakter dyspozytywny, pozwalający na swobodne kształtowanie praw związanych przykładowo z zasadami obrotu udziałami czy sposobu powoływania organów spółki.
Spółka z o.o. powstaje w wyniku zawiązania umowy spółki – w formie tradycyjnej poprzez zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego lub w formie elektronicznej poprzez zawarcie umowy spółki na podstawie wzoru dostępnego poprzez system Ministerstwa Sprawiedliwości (ems.ms.gov.pl). Zgodnie z art. 163 k.s.h. zawiązanie spółki poza zawarciem umowy spółki wymaga dodatkowo wniesienia wkładów na pokrycie kapitału zakładowego (plus ew. agio), ustanowienia władz spółki (Zarząd, fakultatywnie Rada Nadzorcza) oraz wpisu do rejestru w ciągu 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki.
Z punktu widzenia formalnego związanie spółki z o.o. w drodze tradycyjnej (umowa spółki w formie aktu notarialnego) wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami oraz dłuższym terminem oczekiwania na wpis do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez właściwy Sąd Rejonowy. Droga tradycyjna jest jednak często wybierana przez przedsiębiorców z uwagi na możliwość swobodnego kształtowania praw i obowiązków wewnątrz spółki, co z drugiej strony jest ograniczone przy zakładaniu spółki drogą elektroniczną (S24). Umowa spółki z o.o. jest postrzegana w literaturze jako:
- wspólnota interesów wszystkich stron umowy, przejawiająca się w tzw. affectio societatis,
- okoliczność, że strony umowy zaciągają zobowiązanie do świadczenia nie względem siebie lecz na rzecz spółki,
- podmioty powołują do życia nową osobę prawną.
Zgodnie z art. 157 ksh istotne postanowienia umowy spółki to przede wszystkim:
- firma i siedziba spółki,
- przedmiot działalności (w umowie spółki może być dowolnie obrany, natomiast w formularzu KRS WM należy wskazać 10 pozycji z klasyfikacji PKD),
- wysokość kapitału zakładowego,
- okoliczność, czy wspólnik może mieć tylko jeden czy większą ilość udziałów,
- liczba i wartość nominalna udziałów objętych przez poszczególnych wspólników,
- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.